KAZUS NA WIRUSA - highlights! (wywiad z dn.18.03.2020)
1. Czy Home Office może zostać zlecony pracownikom niezależnie od ich warunków mieszkaniowych/ rodzinnych/ technicznych?
-
pracodawca może wysÅ‚ać pracownika w ramach polecenia sÅ‚użbowego na „home office”
-
dotychczas w prawie brak szczegóÅ‚owych regulacji dotyczÄ…cych formy pracy jakÄ… jest HO
-
przyjmuje się, że podczas HO - pracownik i pracodawca zachowują wobec siebie dotychczasowe obowiązki
​
WAŻNE! Nadzwyczajna sytuacja nie zwalnia pracownika z utrzymania tajemnicy przedsiębiorstwa czy dbania o ochronę danych osobowych.
2. Jak raportować czas pracy podczas HO ?
-
pracodawca może poprosić pracownika o wiadomość w godzinie startu, rozpoczynania przerw czy zakończenia pracy. Strony mogą wybrać dowolny kanał komunikacji, aby wymieniać się takimi informacjami.
3. Czy podczas panującej pandemii pracodawca może skierować pracownika na przymusowy urlop, np. wypoczynkowy?
-
pracodawca może skierować pracownika tylko na zaległy urlop wypoczynkowy bądź oddać pracownikowi dni wolne za nadgodziny
​
WAŻNE! Pracodawca nie może przymusić pracownika do wykorzystania bieżącego urlopu wypoczynkowego.
Jeżeli pracownik nie ma zalegÅ‚ego urlopu a nie może wykonywać swojej pracy zdalnie, wtedy przysÅ‚uguje mu tzw. „wynagrodzenie przestojowe”.
-
wynagrodzenie przestojowe to 100% wynagrodzenia zasadniczego pracownika, określonego w umowie (stawka godzinowa bądź miesięczna) lub 60% gdy pracownik ma wynagrodzenie tylko prowizyjne bądź akordowe
​
4. Czy pracownik może nie przyjść do pracy, ponieważ obawia się zagrożenia koronawirusem?
-
to nie pracownik decyduje o tym czy ma się wstawić do pracy
Gdy jest niezdolny powinien uzyskać zwolnienie lekarskie lub zgÅ‚osić siÄ™ do organów sanitarnych - ale nie może
sam oceniać ryzyka bazując na subiektywnych przesłankach.
WAÅ»NE! Jest to naruszenie obowiÄ…zków pracowniczych.
​
WYJÄ„TEK!
Pracownik może powstrzymać się od świadczenia pracy, gdy może czuć się realnie zagrożony. Zanim to się wydarzy, pracodawca musi otrzymać silne sygnały dotyczące naruszeń na terenie zakładu pracy. Np. o tym, że na terenie zakładu są osoby zarażone, czy też nie są zachowane zasady BHP. Jeśli pracodawca nie usunie tych naruszeń, wtedy pracownik moze powstrzymać sie od świadczenia pracy zawiadamiając o tym przełożonego.
5. Co jeśli pracownik zarazi się wirusem w miejscu pracy? Czy może wystąpić o odszkodowanie?
Jeżeli pracownik zostanie zarażony coronavirus’em, w wyniku czego bÄ™dzie miaÅ‚ uszczerbek na zdrowiu, może wystÄ…pić o odszkodowanie do pracodawcy. BÄ™dzie musiaÅ‚ jednak udowodnić, że staÅ‚o siÄ™ to w miejscu pracy oraz z winy pracodawcy, co przy obecnym stanie zagrożenia epidemicznego, może być bardzo trudne, albo wrÄ™cz nierealne.
6. Czy przedsiÄ™biorca może wpÅ‚ynąć na dostawców usÅ‚ug medycznych, którzy blokujÄ… badania dla nowych pracowników? I czy można w wyjÄ…tkowej sytuacji zatrudnić pracownika bez badaÅ„?
-
Prawo Pracy mówi wprost: pracownik bez aktualnych badaÅ„ nie może rozpocząć pracy.
PaÅ„stwowa Inspekcja Pracy opublikowaÅ‚a stanowisko mówiÄ…c, że samo wystawienie skierowania na badania okresowe jest uznawane za dopeÅ‚nienie obowiÄ…zku przeprowadzania badaÅ„. Jest to jednak tylko stanowisko PIP’u, a nie przepis prawa, co oznacza, że w przypadku, gdy pracownik dozna wypadku w miejscu pracy bÄ™dzie mógÅ‚ domagać siÄ™ odszkodowania od pracodawcy. Pracodawca podejmuje wiÄ™c ryzyko dopuszczajÄ…c do pracy pracownika bez aktualnych badaÅ„.
WAÅ»NE! Nie zapominajmy, że przede wszystkim mówimy o zdrowiu i życiu ludzi. BezpieczeÅ„stwo jest tu najważniejszym priorytetem!
​
-
pracownicy na umowach cywilno-prawnych nie mają obowiązku przejścia badan lekarskich, ale dalej podlegają wszystkim przepisom Państwowej Inspekcji Pracy i w stosunku do nich takie badania choć nieobowiązkowe, są także rekomendowane
-
polecenie wykonywania nowo zatrudnionemu pracownikowi pracy z domu, także nie wyklucza go od konieczności przeprowadzenia badań lekarskich
7. Co pracownik może zrobić, żeby pogodzić pracÄ™ z obowiÄ…zkami domowymi w dniach, kiedy wszystkie placówki oÅ›wiatowe sÄ… zamkniÄ™te?
-
na tę chwilę pracownik może otrzymać 14 dodatkowych dni zasiłku opiekuńczego na dziecko do lat 8. Nie ma jeszcze dodatkowych ustaleń w tym temacie.
8. Jak pracodawca może zareagować, jeÅ›li pracownik nie wykonuje swojej pracy w peÅ‚ni, ponieważ nie udaje mu siÄ™ poÅ‚Ä…czyć pracy zdalnej z np. opiekÄ… nad dziećmi, które nie majÄ… obowiÄ…zku szkolnego?
Home office to normalna praca i pracownik musi jak najlepiej wykonywać swoje obowiÄ…zki, ale pracodawca powinien w obecnej sytuacji mieć wiÄ™kszÄ… wolÄ™ wyrozumiaÅ‚oÅ›ci i wspóÅ‚pracy. To dziaÅ‚a oczywiÅ›cie w dwie strony.
​